Auction 31. Concentration camps WW2

16912

1934 (?) "Siewiernowostocznyje Łagiera" - Szalinsk Wsiesojuz. Stroj. Komb., więźniowie tego kompleksu obozowego pracowali głównie przy budowie dróg i lotnisk; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

300 PLN
16913

1940 list z obozu Gusen/Mathausen 9.XII.40.

150 PLN
16914

1940 list z obozu Gusen/ Mathausen 2.XI.40.

150 PLN
16915

1940 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach II deportacji (16.IV) do Kazachstanu, dofrankowana karta pocztowa wysłana 27.VIII z miejscowości Stiepniak w obwodzie akmolińskim do Ryglic, cenzury Wehrmachtu; całość w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

120 PLN
16916

1940 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach II deportacji (16.IV) do Kazachstanu, list wysłany z miejscowości Stiepniak w obwodzie akmolińskim do Ryglic, z niejasnych przyczyn przesyłka została zwolniona od opłaty pocztowej, przewieziona do Moskwy i tam dopiero 25.VI nadana w moskiewskim urzędzie dla przesyłek zagranicznych, zalepka i stemple cenzury Wehrmachtu; koperta sporządzona z polskiej przedwojennej przenicowanej przesyłki ze stemplem urzędowym z godłem "Obwodowa Komisja Wyborcza Okręgu Nr.8 w Sarnach"; wyjątkowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
16917

1941 więzienie Wehrmachtu w Grudziądzu, strona adresowa przesyłki wysłanej 15.X.

120 PLN
16918

1941 Spandau, więzienie w Berlinie, karta wysłana 10.IX z Oflagu XIIA przez ojca do syna przetrzymywanego w więzieniu; niemy świadek polskich losów w czasie ostatniej wojny.

350 PLN
16919

1941 deportacje Polaków w głąb ZSRR, karta pocztowa wysłana 24.V z domu dla inwalidów w miejscowości Tawda (Swierdłowska obłast), adresowana do Lwowa; kasownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania; znamienny fragment tekstu: "... paczka /-/ po 8 miesiącach przyszła dostałam wszystko tylko kiełbasa była już na nic.".

200 PLN
16920

1941 Sachsenhausen, listownik wysłany 12.X z podobozu Klinker należącego do firmy Deutsche Erd- und Steinwerke (DEST) w którym pracowało ok. 2500 więźniów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
16921

1941 deportacje Polaków w głąb ZSRR, karta pocztowa wysłana 19.V ze Lwowa, adresowana na skrytkę pocztową w Joszkar-Oła w Maryjskiej ASRR, kasownik odbiorczy Jurino; karta pionowo zgięta; większość tam wywiezionych, stanowiły kobiety zatrudnione w przemyśle konfekcyjnym.

150 PLN
16922

1941 Kotłas, miasto-obóz zbudowane przez więźniów sowieckich, karta pocztowa z obozu, wysłana 21.V do miejscowości Rubieżewicze; na początku 1940 roku, przebywało tu około 120 tys. polskich żołnierzy - jeńców, których wykorzystywano do budowy linii kolejowej Kotłas - Workuta; gdy gen. Anders, rozpoczął organizowanie Armii Polskiej, połowa z nich nie żyła; w późniejszym okresie spędzano tu więźniów z terenu prawie całej Polski i miejsce to wykorzystywano jako obóz przejściowy przed wywózką na daleką północ.

270 PLN
16923

1941 Neuengamme, papier listowy z listu napisanego 18.V, sygnatura nakładu (20000. 2.41. Kunze, Darmstadt), cenzura; dodatkowo powojenny stempelek "GESUCH/WNIOSEK" z numerem 4236 i nalepka "ZAŁĄCZNIK 617"; ślady archiwizacji; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
16924

1941 Pawiak, Serbia - oddział więzienia przeznaczony dla kobiet, karta pocztowa wysłana 13.VIII z więzienia do rodziny przez Kazimierę Gębską, którą 22.IX wywieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbruck; ogólnie dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); gwarancja Falkowski.

600 PLN
16925

1941 list z obozu Gusen/ Mathausen 25.VI.41.

150 PLN
16926

1941 kartka od więźnia z Pawiaka 8.IV.41.

200 PLN
16927

1941 kartka od więźnia z Pawiaka 21.III.41.

180 PLN
16928

1941 karta zwolnienia z więzienia w Sandomierzu, służąca jednocześnie jako przepustka, adnotacje i stemple na odwrocie pozwalają prześledzić trasę podróży szczęśliwca; karta w słabym stanie, podklejana; niespotykany dokument.

50 PLN
16929

1942 Wołogda, więzienie przesyłkowe, list do więzienia, wysłany 1.XI z miejscowości Neruta, dokładny adres utajniony, przesyłkę wysyłano na poste restante (do Wostrebowanija); cenzura nr.123, kasownik odbiorczy 5.XI; zwraca uwagę koperta sporządzona z gazety.

300 PLN
16930

1942 list z obozu Gusen/ Mathausen 11.9.42.

150 PLN
16931

1942 list z obozu Gusen/ Mathausen 18.III.42.

150 PLN
16932

1942 kartka z więzienia w Mysłowicach 25.2.42.

150 PLN
16933

1942 Oświęcim, karta pocztowa informująca o niemożliwości przekazania zapomogi dla więźnia obozu koncentracyjnego, interesujące świadectwo trudnych lat okupacji.

300 PLN
16934

1943 Flossenburg, pomocniczy adres do ekspresowej paczki, wysłanej 6.VII z Gorlic do obozu, kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania.

350 PLN
16935

1943 Dachau, list składany z sygnaturą 1285 wysłany 28.VII z obozu do Włoch pod Warszawą, cenzura, bardzo dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

250 PLN
16936

1943 Oświęcim II - Brzezinka, list składany wysłany 22.XI z obozu do Warszawy, wewnątrz stempelek cenzora nr.8; całość pionowo zgięta.

120 PLN
16937

1943 Oświęcim II - Brzezinka, listownik wysłany 14.III z obozu do Deutsche Mullmen (Wierzch), w punkcie 1 regulaminu wykreślono wyrazy "zwei" (dwa), a dopisano "1x", od 14 lutego do kwietnia 1943 roku, dla odciążenia poczty niemieckiej, korespondencję więźniów ograniczono do jednego listu wysyłanego z obozu i do jednego przysyłanego do więźnia; stempel cenzury nr.6; znaczek użyty w charakterze zalepki zabezpieczającej, rozerwany przy otwieraniu listu; dobry stan zachowania.

500 PLN
16938

1943 list z obozu Gusen/ Mathausen 22.1.43.

150 PLN
16939

1943 list z obozu Gusen/ Mathausen 3.V.43.

150 PLN
16940

1943 kartka z więzienia na zamku w Lublinie 7.1.43.

90 PLN
16941

1944 list z Pawiaka do więźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

700 PLN
16942

1944 list z obozu w Ravensbrück.

500 PLN
16943

1944 kolejowy obóz pracy (Reichsbahnlager I) Berlin-Lichterfelde-Sud, karta pocztowa wysłana 23.XII do Częstochowy, cenzura; słabszy stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

200 PLN
16944

1944 Wesenberg, obóz pracy(Gemeinschaftslager), karta pocztowa do obozu, wysłana 20.XI z Mławy; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
16945

1944 Semipałatyńsk, karta pocztowa wysłana z Wilna do rodziny deportowanych do Kazachstanu, cenzura; otwory po zszywaczu.

100 PLN
16946

1944 Lager Wolfsried, obóz pracy, karta pocztowa wysłana z Poznania 14.X, adresowana do Starachowic; niedoręczona i zwrócona do nadawcy; ciekawa treść dotycząca m.in. wykonywanych prac; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.

150 PLN
16947

1944 korespondencja deportowanych z terenów zajętych przez ZSRR w 1939 roku, trójkątny składany list, wysłany 31.VIII z miejscowości Karasu adresowany do Sokółki, cenzura.

150 PLN
16948

1944 Mauthausen, podobóz Gusen, listownik wysłany 4.VI z obozu do miejscowości Lipa (Leipe), walor w idealnym stanie zachowania.

250 PLN
16949

1944 obóz pracy dla cudzoziemców (Auslander Lager) we Wrocławiu, karta pocztowa wysłana 6.XI z obozu do Pruszkowa.

100 PLN
16950

1944 obóz pracy Łąki (Lunke) fila obozu Sułów (Sulau) - trafili do niego m.in. warszawiacy z Powstania Warszawskiego, więźniowie wykonywali prace fortyfikacyjne w ramach tzw. akcji "Unternehmen Bartold"; widokówka do obozu wysłana 25.XII z Poznania.

100 PLN
16951

1944 obóz pracy (Gemeinschaftslager) Muelheim koło Essen, karta pocztowa wysłana 19.X z obozu; karta pionowo złamana.

80 PLN